Tajemství barev: ŠEDÁ | díl 1.

27.08.2017

Šedá barva není šedá myš... Mnozí o ní tvrdí, že to ani není barva, a přesto si myslím, že právě šedá má to privilegium zahájit náš seriál o tajemství barev. Proč?

Je neutrální, nikoho neuráží a jako doplňková barva vytváří určitý pocit klidu a elegance. Všeobecné mínění o šedé barvě není "růžové" - člověk šedou spojil se špatnou a smutnou náladou, se špatným počasím, s někým, kdo je málo sebejistý, nenápadný a uťáplý... Ano - šedá vyvolává melancholické pocity - působí bezbarvě, ale v architektuře, interiéru, užitém umění, módě je to prostě barva, s kterou se skvěle pracuje a perfetkně vypadá! Její univerzalita spočívá v nekonečných možnostech kombinovaní - šedou můžete spojit s jakoukoliv barvou a bude to vypadat dobře ve vašem šatníku, stejně tak jako kdekoliv v domě či bytě.

Pokud patříte mezi lidi, co nemůžou šedé přijít na jméno, protože mají rádi veselé a živé barvy - je i pro vás šedá dobrým řešením do interiéru. Pokud podlehnete své vášni a uděláte si celý pokoj oranžový či červený - výsledek bohužel nebude příznivý a časem se tam nebudete cítit dobře ani vy. Je dobré jako základovou barvu (na stěny, nábytek, prostě na větší plochy) použít právě šedou a jako doplněk (na detaily, drobnosti vybavení) použít třeba právě červenou - věřte, že červená velmi vynikne a přesto celek bude zaručeně působit elegantně. Platí to i pro druhou škálu vzorníku - tedy tlumené, okrové či přírodní barvy - v kombinaci s šedou jsou jistým úspěchem. Pokud tedy do svého domova chcete vpustit krásu, eleganci, pohodu a klid - vybírejte z šedých odstínů a rozhodně váš interiér nebude šedou myší! (Pozn.: Možná jste někde slyšeli, že je šedá označována jako "upír barev", což opět pro šedou nezní lichotivě, ale důvodem je to, že vizuálně šedá v kombinaci s ostatními barvami snižuje jejich sytost. )